• polski
    • angielski
    • ukraiński

Mój kraj jest moją inspiracją

“Niebo, a nie duszę zmieniają ci, co żeglują po morzach”

Horacy

Możesz przebyć świat, zmieniać kalejdoskopy różnych państw i miast, ale ważne jest, aby podążać tam gdzie będziesz pamiętać rzeczy, które widziałeś. Terry Pratchett w swojej powieści „Blask fantastyczny” pisze, że „człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu”. Kiedy przywołuję obraz swojego dzieciństwa w  pamięci, dziwne uczucia pojawiają się w mojej duszy. Nie mam wystarczających słów by opisać te emocje. Ukraińska poetka Lina Kostenko powiedziała, że „jako dziecko otwierasz stały ląd, który powinien być nazwany w przyszłości ojczyzną. Człowiek stawia pierwsze kroki na świecie w domu. Gdziekolwiek jesteś na świecie, myślami powracasz do domu. Zawsze wracasz do miejsca swojego dzieciństwa i młodości.

Niedaleko od głośnego miasta i hałaśliwych samochodów ścigających się na autostradach zostawiając za sobą kurtynę dymu, leży spokojne miasto Podvolochisk. Jest to przytulny zakątek moich inspiracji. To jest moje miasto, mój dom.

Podvolochisk leży na terytorium regionu Tarnopolskiego – interesującego i unikalnego miejsca. Ten region jest niesamowicie bogaty w naturę. Jest to terytorium dawnego podziemnego królestwa, które ma ponad 100 jaskiń, niektóre są największe na świecie. Tarnopol nazywany jest „miejscem zamków”. Nie jest to zaskakujące gdyż stoi tu więcej niż 30 zamków lub ich ruin. Jest to największa liczba zamków pośród wszystkich regionów Ukrainy.

A tu są najciekawsze historyczne fakty. Pierwsza wzmianka na temat osiedlenia się nad rzeką Zbruch napisana była w akcie z 9 lipca 1463, kiedy to Książę Vladimir Zbarazhskiy stał się właścicielem tych ziem. W efekcie podziału Polski w 1772, Podvolochisk stał się częścią monarchii Habsburgów. Jednakże w okresie 1920-39 po różnych walkach z wrogiem, miasto znowu powróciło do terytorium Polski.

Opisałam niektóre interesujące fakty historyczne. Region Tarnopolski należał do Polski toteż odegrało to kluczową rolę w tworzeniu lokalnego języka, a nawet kultury. Kiedy rozmawiam z przyjaciółmi z innych regionów, używając swojego dialektu, widzę zakłopotane miny mówiące „o czym mówisz?”. W regionie Tarnopolskim jest mnóstwo polskich słów, które da się posłyszeć wszędzie, co sprawia, że nasz język jest bogatszy i wyjątkowy.

Tarnopolski region jest głównie regionem rolniczym więc kuchnia tutaj jest bardzo zróżnicowana. Szczególne miejsce zajmuje barszcz! Każdego roku odbywa się tu festiwal barszczu. Gospodynie domowe przygotowują ponad 700 litrów zupy o różnych recepturach. Istnieje ciekawa legenda o barszczu z Tarnopola. Nie istnieje żadna rzetelna informacja na temat pochodzenia barszczu, ale pierwsza wzmianka pojawiła się za czasów Kozaków w XV-XVI wieku. Legenda głosi, że 1-wszy barszcz został ugotowany podczas 2-miesięcznej okupacji Kozaków przez armię turecką. W celu wykarmienia 400 Kozaków zebrano wszystko, co było dostępne pod ręką i dodano do rosołu mięsnego. Danie było wystarczająco pożywne i smaczne, że stało się popularną kuchnią Kozaków, a później Ukraińców. Od tamtego czasu stało się to tradycyjną i narodową potrawą ukraińską.

Możesz również spróbować tu wielu potraw rybnych np.: Ryba julienne oraz pierogi z nadzieniem rybnym, galaretka rybna i pudding rybny. Istnieje również wiele potraw ze smażonego, nadziewanego i pieczonego karpia. Gotujemy również wiele pierogów z różnym nadzieniem. Potrawy z grzybami są również bardzo popularne. I oczywiście, mamy wiele potraw mięsnych. Możesz tu spróbować różnego rodzaju pulpecików, nadziewanych kurczaków i kaczek i wiele innych smacznych potraw.

Witamy w naszym wyjątkowym miejscu Ukrainy!

Iryna Ilyashevych