• polski
  • angielski

Turystyka w Polsce

Zapewne kojarzysz słynną statuę Chrystusa w Rio de Janeiro, ale czy wiedziałeś, że nie jest ona największa? Największa statua Jezusa Chrystusa znajduje się w Polsce!
Dosyć znana a zarazem najwyższa na świecie figura Jezusa Chrystusa znajduje się w zachodniej części Polski w Świebodzinie. Budowa pomnika trwała 5 lat i została ukończona w 2010 roku. Chrystus Król ma wysokość 33 metrów, co symbolizuje wiek Jezusa w chwili śmierci. W sumie budowa trwała pięć lat i kosztowała około 1,5 miliona dolarów, które zostały zebrane wyłącznie z darowizn od parafian, polonii amerykańskiej i innych darczyńców. Statua Chrystusa Króla w Polsce jest o 3 metry wyższa od słynnej figury Chrystusa Odkupiciela w Rio, która ma 30,1 metra wysokości (bez postumentu)


Czy wiesz, że najstarsza restauracja w Europie znajduje się w Polsce?
Piwnica Świdnicka to najstarsze restauracje w Europie. Piwnica Świdnicka znajduje się przy Rynku Głównym we Wrocławiu. Restauracja powstała w 1273 roku za panowania rodziny Piastów, a jej nazwa pochodzi od pobliskiego miasta Świdnica, skąd w średniowieczu dostarczano do restauracji piwo.


Czy wiesz, że Lotnisko w Lublinie daje Ci świetną możliwość by częściej i taniej latać? Sprawdź wszystkie nowe połączenia na stronie: https://www.airport.lublin.pl/


Lubisz pierniki? Czy wiesz które Polskie miasto najbardziej się z nimi kojarzy?
To Toruń. Przepiękne miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Zachęcamy do zwiedzania naszego pięknego kraju!


W Lublinie wprowadzono nowatorski sposób zwiedzania miasta na wzór wielu miast Polski i Europy?
Atrakcje turystyczne Lublina można podziwiać podczas przejazdu elektrycznymi pojazdami. Informacje o obiektach przekazywane są turystom przez głośniki: przez przewodnika z mikrofonem lub odtwarzane z elektronicznego odtwarzacza, również w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim oraz niemieckim.


Brama Krakowska w Lublinie jest fragmentem średniowiecznych obwarowań miejskich.
Codziennie rozbrzmiewa stąd hejnał.


Czy wiesz, że… Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami Europy?
Góry Świętokrzyskie powstały około 500 mln lat temu!! W swojej historii kilkakrotnie były zalewane i niszczone przez morze.


Czy wiesz, że ….w Polsce znajduje się największa pustynia w Europie?
To Pustynia Błędowska, która znajduje się na Wyżynie Śląskiej pomiędzy Błędowem a wsią Chechło. Pustynia zajmuje około 33 km² powierzchni. Jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych oraz konnych.


4Zwiedzanie Lublina

W Lublinie jest całe mnóstwo pięknych miejsc wartych zwiedzenia! Aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej i zaplanować ich zwiedzenie pójdź do punktu informacji turystycznej, który znajduje się przy ul. Jezuickiej 1/3.

Odwiedź także stronę www.lublintravel.pl

Znajdziesz tam informacje o tym, co warto zobaczyć w Lublinie.


Najwęższa ulica w Lublinie

Czy wiesz, że…

Najwęższa ulica w Lublinie to ul. Ku Farze. Znajduje się na Starym Mieście niemal naprzeciwko Placu po Farze.

 

 


15

Zalew Zemborzycki

Czy wiesz, że…

Zalew Zemborzycki zajmuje powierzchnię 280 hektarów. Długość linii brzegowej wynosi 12 km.

 

 


20111222_MAK_014

 

Lubelskie Podziemia

Pod budynkami i ulicami lubelskiego Starego Miasta znajduje się udostępniona turystom trasa podziemna o długości 300 metrów.

 

 


18

 

Ogród Botaniczny

Czy wiesz, że Ogród Botaniczny to świetne miejsce, aby spędzić dzień na świeżym powietrzu? Sprawdź godziny otwarcia. Adres Ogrodu Botanicznego to ul. Sławinkowska 3 – wejście od ul. Willowej. Ceny biletu zależą od Twojego wieku – od 3 zł do 8 zł. Gorąco polecamy to miejsce

 


19

 

Biuro turystyczne PTTK

Poszukujesz pomysłu na wycieczkę? Może chcesz znaleźć dobry przewodnik w Lublinie? Możesz pójść do biura turystycznego PTTK i sprawdzić ich ofertę. Link do strony.

 


33

 

Skansen

Byłeś kiedyś w Skansenie? Obecnie możliwa jest nowa forma zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Mając swój własny smart phone możesz spacerować i sprawdzać kody QR, które umieszczone są na budynkach w muzeum. Dzięki tym aplikacjom możesz sprawdzić krótką historię budynków, zdjęcia i mapkę muzeum.

 


34

Audio przewodnik Lublina

Po wypełnieniu szczególnych warunków i zasad, możesz wypożyczyć audio przewodnik Lublina za darmo. Urządzenie może być wypożyczone i zabrane na ścieżki turystyczne Lublina. Do urządzenia dołączone zostały słuchawki i urządzenie z nagranymi ścieżkami turystycznymi. Audio przewodnik można wypożyczyć na ul. Jezuickiej 1 w czasie godzin otwarcia Informacji Turystycznej.

 


stare-miasto

 

Autentyczne Stare Miasto

Czy wiesz, że Stare Miasto w Lublinie jest autentyczne? Znajdziemy tam nie tylko średniowieczny układ urbanistyczny czy stare wiekowe kamienice ale i inne zabytki architektoniczne pochodzące z różnych epok. W Starym Mieście nie sposób jest się nie zakochać.

 


walenty

 

Św. Walenty

Ponoć Św. Walenty jest patronem wszystkich zakochanych oraz chorych umysłowo i cierpiących na epilepsję. Jego święto obchodzone jest 14 lutego. Wiedziałeś że jego relikwie znajdują się właśnie w Lubinie? Znaleźć możemy je w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła oraz kościele Św. Mikołaja na Wzgórzu Czwartek.

 


balonLot balonem

Jeżeli Twoim marzeniem był lot balonem, zawsze chciałeś poczuć jak to jest rozkoszować się pięknymi widokami z lotu ptaka, chcesz podziwiać piękne wschody jak i zachody słońca? Masz taką możliwość w Lublinie, jak i jego malowniczych okolicach, dzięki firmie Hardworkers Team! Lot balonem może być również wyjątkowym prezentem na różne okazje czy aktywnym sposobem spędzenia czasu z przyjaciółmi bądź bliskimi.

 


65Gutek i Ziutek

Lublin można zwiedzać za pomocą turystycznych busów? Jest to linia T obsługiwana przez autobus Gutek i trolejbus Ziutek. Cena podróży wynosi 3,2 zł za bilet normalny i 1,6 zł za bilet ulgowy – bilety można kupić u kierowcy. Podczas wycieczki nie ma przystanków, aby nie rozpraszać podróżujących. Przejazd trwa około 50 minut. Przewodnik opowiada historię Lublina i pokazuje turystyczne atrakcje. Nie czekaj! Skorzystaj! Udanej wycieczki!


90

 

Zoo

Lubisz zwierzęta? Chcesz stanąć twarzą w twarz z tygrysem albo posłuchać pisków surykatek? A może chcesz zobaczyć najmniejszą małpę na świecie? Jeśli tak to koniecznie musisz wybrać się do ZOO w Zamościu, do którego możesz dojechać autobusem międzymiastowym albo pociągiem. Nie czekaj, bo naprawdę warto!

 


92Lublin City Tour

Czy wiesz, że w Lublinie funkcjonuje Lublin City Tour? Jest to nowa forma zwiedzania Lublina za pomocą małych busików elektrycznych objeżdżających miasto. Dowiedz się więcej


lublin-1052726_1920Stare Miasto

Czy wiesz, że zwyczajowo w Lublinie nie stosuje się słowa „starówka” dla określenia starej, centralnej części Lublina?

Starówka to najstarsza dzielnica miasta o zabytkowej budowie. Często jest to termin stosowany potocznie, nie do końca właściwie. Do określenia tego miejsca w Lublinie stosujemy oficjalną nazwę dzielnicy Lublina – Stare Miasto.

 


125

Właz kanalizacyjny

Czy wiesz, że w Lublinie znajduje się właz kanalizacyjny przez który widać rzekę Czechówkę?

Możesz sam to sprawdzić udając się na targ przy ulicy ruskiej.

Wystarczy dobrze patrzeć pod nogi i szukać napisu „Czechówka”.


128Plac Litewski

Czy wiesz, że nazwa Placu Litewskiego zmieniała się dotychczas trzykrotnie?

Początkowo nazywano go Placem Musztry ponieważ odbywały się na nim parady wojskowe. Na upamiętnienie Unii Lubelskiej, której obrady toczyły się właśnie na nim nazwano go Placem Litewskim. Natomiast w czasach komunistycznych zmieniono jego nazwę na Plac Józefa Stalina. Dopiero po obaleniu reżimu komunistycznego plac na stałe przyjął nazwę Litewski.


113Tego nie wiedzieliście o Lublinie 😉 A jeśli wiedzieliście, to zawsze warto utrwalić

 • Kino Rialto, które posiadało balkon zwany „paradyzem” działało w Lublinie do końca lat 60. XX w. w budynku obecnego Teatru Starego.
 • W czasie zaborów z Bramy Krakowskiej grano zamiast hejnału pieśń „Boże, coś Polskę…”
 • Czy wiecie, że obecnie intensywnie rewitalizowana ulica Lubartowska nazywała się najpierw ul. Nową, a potem Rady Delegatów?
 • Za Ratuszem znajduje się mała uliczka Przystankowa, gdzie od 1930 r. znajdował się międzymiastowy dworzec. Wyjeżdżało z niego ponad 100 autobusów w ciągu doby.

Oprac. Lublin. Przewodnik, red. Bernard Nowak, Lublin 2000

 


Lublin: o tym warto wiedzieć!

 • Lublin od wieków nazywany jest Kozim Grodem, jednak aktualny herb miasta zatwierdzony został dopiero w 1936 r. Legenda o Koziołku tutaj.
 • Deptak lubelski będzie obchodził za rok 20-lecie – oddano go do użytku dopiero w 1997 r.
 • Zanim na Placu Litewskim stanął Pomnik Piłsudskiego, znajdował się tam Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej
 • Wydział Politologii UMCS mieści się w tzw. Pałacu Radziwiłłowskim – piękne drewniane drzwi posiadają kute klamki w kształcie lubelskiego koziołka
 • Czy wiecie, że w 1954 r. z okazji 10–lecia Polski Ludowej powstał projekt wybudowania w Lublinie Łuku Triumfalnego? Łuk miał znajdować się na wysokości ówczesnego Rektoratu Akademii Medycznej na Alejach Racławickich
 • Czy widzieliście już Kościół oo. Kapucynów na Poczekajce? W 2013 r. zwyciężył w konkursie Kuriera Lubelskiego na najpiękniejszy lubelski kościół. I rzeczywiście bryła oparta na symbolice łodzi robi wrażenie!

Oprac. Lublin. Przewodnik, red. Bernard Nowak, Lublin 2000


Zamki

Jest wiele różnych zamków w Polsce, które mają unikalną historię, magię, legendy i bohaterów.

Kilka z nich znajduje się w pobliżu Lublina. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Miasta w pobliżu Lublina warte odwiedzenia

Lublin jest największym miastem we wschodniej Polsce.

Jest to piękne miasto, ale nie jest to jedyne miasto w tym regionie Polski, które warto zwiedzić. Zobacz gdzie warto jeszcze pojechać.


Znane i nieznane zakątki Lublina

W Lublinie jest wiele pięknych, nieznanych miejsc wartych odwiedzenia:

Dolina Czechówki

Ogród Saski

Plac Wolności

Plac Teatru Andersena


Zamek Lubelski

Co zobaczyłeś kiedy wysiadłeś z autobusu dojeżdżającego do Lublina?

Z pewnością Zamek Lubelski, który jest częścią Starego Miasta. Zamek znajduje się po przeciwnej stronie dworca autobusowego.

Na pierwszy rzut oka nie jest zbyt imponujący jednak warto zapoznać się z jego historią, aby poznać jego wartość.


Lublin stolicą Polski?

Lublin dwukrotnie był stolicą Polski, ale jedynie przez kilka miesięcy.

Za pierwszym razem tuż po I Wojnie Światowej, a za drugim pod koniec II Wojny Światowej.


Rezerwat przyrody „Stasin” 

Rezerwat przyrody „Stasin” jest interesującym miejscem, aby spędzić swój wolny czas na zewnątrz, czując zapach lasu.

Rezerwat mieści się nieopodal Zalewu Zemborzyckiego. Najłatwiej dotrzeć tam idąc od strony ulicy Stary Gaj. Lasy rozciągają się na 25 hektarów.

W 1981 roku lasy zostały zarejestrowane jako rezerwat.


Wąwóz Czuby i Park Jana Pawła II 

Poszukując ciekawych zakątków Lublina, aby wyjść na spacer czy pojeździć na rowerze trzeba koniecznie pamiętać o dwóch niesamowitych miejscach: Wąwóz Czuby i Park Jana Pawła. Wybierając się w okolice osiedla Czuby dotrzemy do zielonego wąwozu przeciętego blokami.

Podążając ścieżkami z łatwością możemy pospacerować po obu częściach wąwozu. Cała architektura tamtych terenów została dostosowana pod naturalne ukształtowanie terenów. Obecnie stanowi świetne miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Lublina.


 Nałęczów 

Jednym z wielu atrakcyjnych miejsc jest Nałęczów położony niedaleko Lublina. Miasteczko jest znane z leczniczych wód, które odkryto w XVIII wieku, a później rozwinięte jako uzdrowisko, głównie  chorób krążenia. W XIX wieku właściciel Nałęczowa chciał stworzyć miasto-ogród i taka forma miasta utrzymała się po dziś dzień. Piękny park spa znajduje się w sercu Nałęczowa. Rzeka Bohotniczanka biegnie wzdłuż parku tworząc czarujący obraz małego stawu z wyspą na jego środku, co stanowi centrum parku.


Puławy

Puławy są świetnie skomunikowane z Lublinem. Wystarczy wsiąść do pociągu i już 30 minut później jesteśmy w centrum Puław. Pośród malowniczych skwerków, fontann i uliczek docieramy do ogromnego kompleksu ogrodowo-pałacowego. Widzimy wielki Pałac Czartoryskich wraz z ogrodem oraz parkiem. Cały park i ogród zwiedzać można bezpłatnie, jedynie wejście do muzeum jest płatne.

Polecamy zwiastun miasta umieszczony w Serwisie Turystycznym Miasta Puławy


Chomik Europejski

Czy wiesz, że w Lublinie, na Czechowie żyje chomik europejski? Żyje on tutaj w swoim środowisku naturalnym.

Jest to największy chomik na świecie. Chomik europejski jest zagrożonym gatunkiem.


Free Tours

Czy wiesz, że Bezpłatne zwiedzanie „Free Tours” polskich miast jest coraz popularniejsze?

Potrzebujesz więcej informacji? Wpisz w Google *nazwa miasta* Free Tours i zamów.


Sezon Lublin 

Co roku w Lublinie odbywają się specjalne turystyczne i sportowe wydarzenia.

Sezon Lublin to specjalny festiwal zapraszający do spędzania czasu w ciekawej formie.